5 spôsobov ako znížiť odpad v domácnosti
Deň čo deň na celom svete vytvárame množstvo odpadu, a preto každý krok smerom k udržateľnejšiemu životnému štýlu je dôležitý. Jedným z najdostupnejších miest, kde môžeme začať, je naša vlastná domácnosť. Zmena našich návykov a prístupu k spotrebe môže mať pozitívny vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na naše financie. Často však nevieme, ako začať alebo čo presne robiť. V tomto článku sa pozrieme na päť jednoduchých, no účinných spôsobov, ako minimalizovať množstvo odpadu, ktorý produkujeme v bežnom domácom prostredí.
1. Recyklácia
Úplne základným prvkom je oddelenie recyklovateľných materiálov ako sú papier, plasty, sklo a kovy. Správne triedenie a odovzdávanie týchto materiálov na recykláciu pomáha znížiť množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach.
2. Kompostovanie
Potravinový odpad, ako sú šupky z ovocia a zeleniny môžete využiť na prípravu domáceho vývaru. Ak by ste nezvolili túto cestu, môžete tento organický odpad, medzi ktorý patria napríklad aj čajové vrecúška, škrupiny z vajíčok či orechov, skompostovať. Vytvorenie kompostu je nielen ekologické riešenie na zníženie odpadu, ale aj poskytuje vynikajúci prírodný hnoj pre záhrady a kvetináče.
Jedlý príbor je možné taktiež po použití skompostovať. Napríklad naše taniere a misky sú biologicky rozložiteľné do 30 dní.
3. Minimalizácia jednorazových produktov
Snažte sa obmedziť používanie jednorazových plastových výrobkov, ako sú obaly na jedlo, plastové riady a slamky. Miesto toho preferujte viacnásobne použiteľné varianty, ako sú nádoby na obed, sklenené fľaše a kovové slamky.
Môžete vyskúšať aj naše alternatívy z jedlého príboru. Sú na jedno použitie, no nezanechajú žiadny odpad keďže ich hneď po použití môžete skonzumovať.
4. Udržateľné nakupovanie
Po prvé - využívajte vlastné tašky. Tašky z látky alebo viackrát použiteľné tašky sú ekologickým riešením na zníženie používania jednorazových plastov. Majte takúto tašku vždy po ruke, napríklad v aute alebo ruksaku.
Pri nakupovaní preferujte produkty s minimálnym obalom a zvážte možnosť kúpy tovaru v bezobalových obchodoch či na miestnych trhoch.
Robte si nákupné zoznamy a kupujte iba to, čo naozaj využijete a potrebujete.
5. Združte sa s ostatnými
Mnoho predmetov, ktoré sa zdajú byť nefunkčné alebo zastarané, môže byť opravených alebo znovu použitých. Dávajte prednosť oprave elektroniky, oblečenia a nábytku namiesto ich nahradenia novými. Rovnako sa môžete zapojiť aj do miestnych iniciatív, akými sú swap oblečenia, bazary, re-use centrá a podobne. Dnes už aj mnohé známe značky obchodných reťazcov poskytujú možnosť vrátiť použitý tovar na ich predajne, kde ho následne darujú na charitu alebo upcyklujú.
Zmena začína od jednotlivca a keď sa nám podarí zmeniť zaužívané návyky a ovplyvniť tak naším konaním aspoň jedného ďalšieho človeka, má to zmysel.
Zdroj fotiek: Freepik.com